hello dolly eklentisi

Hello Dolly eklentisi WordPress’in ilk eklentisidir

Hello Dolly eklentisi nedir? Her WordPress blog yöneticisinin ilk yüklemede gördüğü Hello Dolly ne işe yarar?

Hello Dolly eklentisi açıkçası ilk başlarda bana son derece sinir bozucu geliyordu. Çünkü her WordPress kurulumunda varsayılan olarak kurulan bu eklentinin hiç bir katkısı yok. Son zamanlarda çözüm odaklı düşünmek, empati kurmak gibi felsefi akımlarda yaşadığım için 🙂 durup bir düşündüm. Eğer bunu varsayılan olarak kurmuşlarsa bir bildikleri vardır diyerek bir baktım internette neler var diye.

Hello Dolly
Hello Dolly

Hello Dolly, Louis Daniel Armstrong isimli Amerikalı Caz müzik şarkıcısının parçalarından biri.

WordPress ilk kurulumda gelen bu eklenti, Louis Armstrong tarafından seslendirilen Hello Dolly parçasının sözlerini gösteriyor. Admin panelinde sayfayı her yenilediğinizde sözleri değiştiren bir eklenti yani. E tabi bu sözlerin alttaki parçada geçen sözler olduğunu bilmiyordum. Sanıyordum ki blog yazarlarını motive etmek için  orada duran sözlerdi  Ama şarkının sözleri olduğunu internette bakıştırınca öğrendim. Eklenti de gereksiz bu konuda gereksiz mesela  Ancak merak bende böyle bişi..

Hello Dolly WordPress platformunun ilk eklentilerden bir tanesiymiş. 2004’te WordPress kurucuları yapmış. WordPress, eklentilerle entegre edilebilen mimari yapısına geçtiğinden beri her kurulumla birlikte gelmeye devam ediyor. Aslında önceki sürümlerde bu eklentiden başka, varsayılan olarak gelen başka eklentilerde varmış. Zamanla diğer varsayılan eklentileri kaldırmışlar ve sadece Hello Dolly kalmış. Eklentinin duygusal değerlerin dışında pratikte hiç bir anlamı olmadığından, gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz :). Bu eklenti özetle WordPress kurucu ortaklarından birinin, WordPress eklentilerle çalışabilir hale ilk geldiğinde yazılmış basit bir eklenti. Yani wordpress daha önce eklentilerle çalışmıyordu. Ücretsiz sürümünde eklenti kuramadığınız hali gibiydi. WordPress hakkında daha fazla bilgi alttaki ikinci linkte.

Hani yazılımcı kafası biraz başka kafalar. Koskoca WordPress’in kurucularından birisi böylesine kimilerince gereksiz (keza öylede) bir eklentiyi neden varsayılan olarak koyabilir ki? E burada yukarıda da bahsettiğim gibi duygusal değerler veya daha felsefi yaklaşımlar olabilir. Hani işte adam nihayetinde WordPress’in kurucusu! Hani biraz imza niteliği taşıyor desek yanlış olmaz. keza WordPress içerik yönetim sistemini kullanan ve ilk kuran herkes bu uygulamayı görmüştür. Bu eklentinin dahili olarak gelmesinin en temel sebebi, WordPress kurulumunda ve eklenti yüklemede sorun olmadığının göstermek.

Dilerseniz şu videoya da bakabilirsiniz. Video İngilizce.

Bir Cevap Yazın