cats and pigeons in zero gravity

Kedi ve güvercinler sıfır yerçekiminde nasıl tepki verir? Merak ettiniz mi?

Kedi ve güvercinlerin sıfır yerçekimine nasıl tepki verdiklerini merak ettiniz mi? Nasa 1947’de hayvanların uzaydaki tepkilerini ölçen çılgın deneyler yaptı. C-131 jet uçağında kedi ve güvercinlerin mikro yerçekimine verdikleri tepkiler filme alındı. Kediler dengelerini kaybedip havada süzülüyor veya düz bir çizgi üzerinde hareket ediyor. Güvercinler koordinasyonunu kaybediyor ve bazıları ters uçuyor.

Muhtemelen böyle bir deneyden haberiniz yok ve böyle bir videoyu belki daha önce hiç izlemediniz. İlk bakışta insanı biraz üzüyor mu acaba bir tek ben mi öyle hissediyorum? Hani gerçi hayvanlara bir zarar verilmiyor ve sadece deney için kullanılıyorlar. Keşke her deney bu kadar masum olsa.

Dünyada kedilerin gözleri bağlı bile dört ayak üzerine düştükleri biliniyor. Filmde görüldüğü şekilde kediler bunu sadece zeminin neresi olduğunu bildiklerinde yapabiliyor. İnsanlar gibi mikro yerçekiminde kediler havada süzülüyor veya bir şeye çarpana kadar bir çizgi üzerinde hareket ediyorlar.

Nasa ekibi ağırlıksız güvercinler için de aynı deneyi tekrarlıyor. Kuşların koordinasyonunu kaybettiği görüldü, bazıları ise ters uçuyordu. Bu ilk deneyler Nasa’nın fareler, balık ve sincapların mikro yerçekiminde nasıl hareket ettiği ile ilgili daha ayrıntılı deneyler yapması için yolu açtı. Uluslararası Hayvan Bakımı ve Kullanımı Komitesi üyesi Laura Lewis ‘Çok ilginç şekilde [hayvanlar] çabuk bir şekilde adapte oluyorlar,’ diye açıklıyor. ‘Beş dakika içerisinde havada asılı duran fareler aynı Dünyadaki gibi kendilerini temizliyor ve yemek yiyorlar.’ ‘Yerde ve simülatörlerde projelerimizi test ettikten sonra uzaya çıktığımızda öğrendiğimiz bazı şeyler bizi şaşırtmaya devam ediyor,’ diye açıklıyor Bayan Lewis. Nasa’nın hayvanlarla araştırma politikaları ağırlıksız kedilerin halini filme aldıkları dönemden sonra çok ilerledi. 1996’da NASA Hayvanların Etik Bakım ve Kullanımı İlkeleri adında resmi kurallar belirledi. Daha önceleri ise hayvanlar üzerinde deneylerle ilgili kuralları belirleyen 1966 Federal Hayvan Hakları Kanunu’nun kurallarını izliyordu.

kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2424367/Ever-wondered-cats-pigeons-react-zero-gravity-U-S-Air-Force-bizarre-set-animal-space-experiments.html

Bir Cevap Yazın